Warta przy Grobie Pańskim

Święta wielkanocne i Triduum Paschalne to czas szczególnie pracowity dla Ochotniczej Straży Pożarnej.

Strażacka warta przy Grobie Pańskim to już wieloletnia tradycja, nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Dwóch strażaków, którzy stoją przed grobem Pana Jezusa, w umundurowaniu i z włóczniami (halabardami) w ręku, są symbolem wartowników, którzy po śmierci Pana, stali przy Jego grobie. Oprócz chęci kultywowania tradycji, jest to okazja dla czuwających, do adoracji Ciała Jezusa, chwili modlitwy oraz przebywania w Jego bliskiej obecności.

W tym roku po raz pierwszy wartę samodzielnie pełniła nasza jednostka rozpoczynając ją podczas nabożeństwa w Wielki Piątek po wystawieniu Najświętszego Sakramentu nad Grobem Pańskim, pełniąc ją do godz. 22:00. Warta odbywa się cyklami tzw. „zmiana" następuje co ok.15 do 20min. Przez cały ten czas strażacy stoją przy grobie nieruchomo; mają okazję modlić się w skupieniu. Nie jest to łatwe zadanie gdyż trzeba wytrzymać w bezruchu przez cały czas trzymania warty.

Strażacy pełniący wartę ubrani są w mundury galowe i często występują w ozdobnych, zabytkowych hełmach. Trzymając w rękach halabardy, stoją w pozycji na baczność, po dwóch, a co pewien zaś czas następuje uroczysta zmiana warty. Kolejnych strażaków przyprowadza dowódca.

Strażacy z OSP, którzy wzieli udział w czuwaniu:

Krzysztof Han, Waldemar Tatko, Marcin Duda, Daniel Maty, Adrian Maty, Daniel Dobkowski, Adrian Dobkowski, Mariusz Predel, Sławomir Kańkowski.